پرينت
30

ایران به اوکراین علاقمند شده است.

. Posted in اوکراین-ایران

logo blue

     ایران در پی شرکا و متفقین جدیدی می باشد. در میان شرکای بالقوه ایران اوکراین نیز محسوب می شود. چند ده تا رشته صنعتی وجود دارد که همکاری ایران و اوکراین در آنها برای هر دو طرف متقابلاً مفید خواهد بود. 

     بر اساس گزارش روزنامه زرکالو ندلی، آقای اکبر قاسمی علی آبادی، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در اوکراین اعلام نمود: می توانستیم مذاکرات برای تشخیص چشم انداز های همکاری حداقل در 30-35 رشته را برگزار کنیم. مثلاً صادرات مجدد غلات و فولاد، وسایل برق رسانی با استفاده از بنادر دریای خزر و خلیج فارس می تواند رشته پرقابلیت شود. گسترش و ایجاد راه های هوایی و اتومبیلی و راه آهن جدید از امکانات اصلی دیده می شود.

     در این میان وی تصور نموده که در صورت تشکیل مذاکرات موفقیت آمیز در خصوص همکاری گردش کالاها بین ایران و اوکراین می تواند تا 2 - 3 میلیارد دلار افزایش بیابد. 

     وی همچنین مطمئن می باشد که ایران و اوکراین می توانند مذاکرات در خصوص امکان ترانزیت گاز ایران به اروپای غربی از سر بگیرند. آقای قاسمی علی آبادی اظهار داشت: در حال حاضر ما می توانیم مذاکرات در خصوص حمل گاز ایران از سرزمین گرجستان و اوکراین به کشور های اروپای غربی از سر بگیریم. 

      ضمناً وی ابراز امیدواری نموده که در آینده نزدیک مرحله همکاری اصولاً جدیدی مابین اوکراین و ایران گشایش خواهد یافت.

    آقای سفیر اظهار نمود: امیدوار هستم مرحله جدید همکاری گشایش یافته و گردش کالاها بین کشورهای ما که حالا حدوداً 1 میلیارد دلار می باشد دو سه برابر شود. 

      طبق اظهارات وی ایران برای روابط با کشورهای مستقل مشترک المنافع و ایجاد شرایط لازم برای همکاری با آنها در موقع حمل گاز و نفت، واردات غلات، در زمینه های بازرگانی، حمل و نقل، توریستی و فرهنگی همیشه اهمیت بزرگ قایل بوده است.

     در نتیجه آقای سفیر اعلام کرد: با چنین کشور هایی مانند روسیه، بلاروس، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان شرایط لازم بوجود آمده است. آن چه مربوط به اوکراین ما باید مسئله تشکیل اجلاس مشورتی  و برنامه ریزی نسبت به ایجاد روابط متقابل با طرف اوکراینی را در دستور روز قرار بدهیم. گاهی اینگونه اقدامات با تاخیر به عمل می آید.

مقاله هاى مشابه

در سايت

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید