پرينت
10
شهریور

اوکراین

. Posted in سفر

 

     اوکراین - کشور اروپای شرقی است که از لحاظ جغرافیایی در نقاط معتدل واقع شده و دسترسی به دریا های سیاه و آزوف را دارد. اوکراین دارای مرزهای مشترک با کشور های روسیه، بلاروس، لهستان، سلواکی، رومانی و ملداوی می باشد.

Ukraine topo_en

 

     پایتخت اوکراین شهر کی یف است. نظام حکومتی آن جمهوری ریاستی و پارلمانی می باشد. مرجع عمده قوه قانون گذاری - پارلمان یک مجلسی به اصطلاح ورخوونایا رادا (شورایعالی) می باشد.

     سرزمین اوکراین مساحت 604 هزار متر مربع و یا به عبارت دیگر 7/5 درصد سرزمین اروپا و 44/0 درصد سرزمین جهان را دارد. از لحاظ مساحت اوکراین جلوی کشورهای اروپا مانند فرانسه، اسپاتیا، سوئد، آلمان و لهستان قرار دارد. به خاطر موقعیت جغرافیایی باصرفه در مرکز اروپا و سیستم گسترده ترابری هوایی، راه آهن، دریایی و اتومبیلی، اوکراین سرزمین ترانزیتی برای مسافران و حمل کالاها از کشور های مختلف محسوب می شود. همچنین اوکراین دسترسی به دو دریا: دریای سیاه و دریای آزوف را دارد.

 

Map of_Ukraine_political_enwiki

     ساختار اداری و ارضی اوکراین شامل جمهوری خودمختاری کریبمه و 24 استان می باشد. شهر کی یف و شهر سباستوپل وضع ویژه را دارند که بر اساس قوانین معین شده است. جمعاً در اوکراین 490 منطقه، 446 شهر، 907 شهرستان و بیش از 10195 روستا وجود دارد.

     جمعیت اوکراین 7/45 میلیوم نفر (مورخ ماه مارس سال 2011) می باشد. از لحاظ جمعیت اوکراین پنجمین مقام در اروپا و 21مین مقام جهان را در اختیار خود دارد (بعد از آلمان، ایتالیا، بریتانیای کبیر و فرانسه). یعنی 3/7 در صد اهالی اروپا و حدوداً 1 درصد جمعیت جهان در اوکراین ساکن می باشند. اکثریت اهالی اوکراین در شهر ها زندگی می کنند (حدوداً 75/67 درصد). از لحاظ تراکم جمعیت مناطق اوکراین ناهمگون هستند. پرجمعیت ترین استان اوکراین - استان دونتسک دارای 195 نفر در کیلومتر مربع و کم جمعیت ترین استان چرنیگوف دارای 42 نفر در کیلومتر مربع می باشد. 

     طول منوسط عمر افراد در اوکراین برای آقایان حدوداً 62 سال و برای خانم ها -73 سال می باشد. تعداد افراد بازنشسته شده اوکراین 28 تا 35 کل جمعیت اوکراین می باشد (52مین مقام در جهان). ساختار از لحاظ جنسیت ظرف چندین سال ثابت مانده یعنی مردان - 46 در صد و زنها - 54 درصد است. سطح سواد بیش از 98 درصد می باشد.

     اوکراینیها یکی از متعددترین ملل اروپا و جهان و دومین در گروه اسلاو می باشد.

     - پاینخت: کی یف

     - ارز ملی: گریون (یک دلار 95/7 گریون می باشد)

     - زبان ملی: اوکراینی، روسی

     - رئیس جمهور اوکراین: جناب آقای ویکتور یانوکویچ

     - نخست وزیر: جناب آقای نیکولای آزاروف

     اوکراین در حدود جلگه اروپای شرقی و در مناطق جنگل های کاج و مختلط، جنگلزار و استپ قرار دارد. در شمال منطقه خاک سیاه زیر جنگل های مختلط زمین جنگلی خاکستری رنگ و زغال اخته و در جنوب آن زیر مناطق استپ زمین خشک شاه بلوط گسترده شده است. نقاط جنگلی شامل جنگل های مختلف از جمله مختلط و پهن برگ با درختهای صنوبر سفید، کاج، راش و بلوط، منطقه جنگلزار و استپ - بلوط و منطقه استپ - گیاهان و نوار جنگلی می باشد.

     آب وهوای اوکراین عمدتاً بری معتدل با چندی تفاوت در کوه های کریمه و کارپات ولی در سواحل جنوبی کریمه - منطقه مدیترانه است.

         شکل زمین بزرگترین قسمت سرزمین اوکراین جلگه مانند یعنی 70 درصد آن - مناطق زمین پست و زمین بلند و کوهها - 25 و 5 درصد بترتیب می باشد. کوهها در منطقه جنوب غربی (کارپات اوکراینی که بلندترین نقطه آن کوه به نام گوورلا دارای 2061 متر بالای سطح دریا) و در منطقه جنوبی شبه جزیره کریمه (کوههای کریمه با بلندترین نقطه آن - رومان کوش دارای 1545 متر ارتفاع) واقع شده است. عمده ترین زمینهای پست کشور به شرح ذیل می باشد: در جنوب - زمین پست به نام پریچرنومورسکایا، در شمال- پولسکایا، در مرکز - پریدنپروفسکایا و در غرب - زاکارپاتسکایا.

در سايت

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید