پرينت
09
شهریور

ادسا بزرگترین بندر دریایی

. Posted in سفر

 

     ادسا بزرگترین بندر اوکراین و مرکز صنعتی و فرهنگی و علمی و کورورت بزرگ اوکراین و همچنین محل تقاطع راه های آهن و شوسه های مهم می باشد.

P4210623

 

تئآتر اپرای ادسا

     ادسا - بزرگترین بندر دریایی اوکراین است که از اینجا غلات، قند، زغال، فراورده های نفتی، سیمان، فلزات، کنف، چوب، محصولات صنایع ماشین سازی حمل و نقل می شود.در گذاشته  پایگاه ناوگان جنگی و حالا پایگاه کشتی های ماهیگیری می باشد. همچنین مرکز راه آهن بزرگ است. حوزه های عمده صنایع آن - تصفیه نفت، ماشین سازی، تولید فلزی، صنایع سبک و مواد غذایی و چوب و کشاورزی و شیمیایی است. یکی از دیدنی های منحصربفرد دیگر ادسا بازار لباس فروشی به نام کیلومتر هفتم می باشد (نام رسمی - آوانگارد و عامیانه - تولچوک و یا سئومیک نامیده می شود) که بزرگترین همچنبن مرکز خرید و فروش در اروپای شرقی محسوب می شود. 

     حمعیت شهر 431 007 1 نفر می باشد که از این لحاظ ادسا محل سوم کشور را در اختیار خود دارد.

     در سرزمین ادسا در دوران قدیم آبادی بونانی باستان واقع بوده که بقایای آن مستقیماً زیر بلوار کنونی پریمورسکی کشف شده است. کشف آثار باستان شناسی واقعیت وجود روابط و تماسها بین منطقه ادسا و منطقه شرقی دریای مدیترانه را مورد تایید قرار می دهد. در قرون واسطی سرزمین ادسا تحت حکومت عشایر کوچ نشین مختلف از جمله پچنگی، پولووتسی، و نیز اردو طلایی، حکومت خان کریمه، شاهزاده لیتوانی سابق و امپراتوری عثمانی قرار داشته است. 

     اولین منابع مکتوب درباره آبادی سلف ادسا به اسم خاجی بی به سال 1415 مربوط است. طبق یکی از نظریه ها آبادی مذکور در اواخر قرن 14 توسط شاهزاده کبیر لیتوانی به اسم ویتوفت تاسیس شده بود. خاجی بی بعد از سال 1529 تحت سلطنت امپراتوری عثمانی قرار گرفته و جزء منطقه ای شده که تحت نام ادیسان با مقر حکومت در منطقه عثمانی سیلیسترا (اوزی) شهرت داشت. در اواسط قرن 18 ترک ها دژ واقع در خاجی بی (نام دیگر - خوجا بی) را بازسازی کرده که ینی دونی نامیده می شود. خوجا بی مرکز حکومت منطقه سیلیسترا بوده است.    

      بر اساس دستور ملکه روس اکاترینا دوم مورخ 27 ماه مه سال 1794 بعد از الحاق آبادی مذکور با امپراتوری در خاجی بی شهر و بندر جدبد به نام ادسا تاسیس می شود. در قرن 19 این شهر به عنوان بندر بازرگانی پبشرفت می کرده و به علت صادرات غلات یکی از مهمترین مراکز تجارت خارجی کشور می شود. ظرف یک سده ادسا از آبادی کوچک در حومه کشور به مرکز روسیه نوین و از لحاظ بزرگی چهارمین شهر امپراطوری روسیه (بعد از سانکت پترزبورگ، موسکو و ورشو) تبدیل می شود هر چند مثل سابق مرکز و یکی از شهرستان های منطقه خرسون محسوب می شد.

در سايت

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید