پرينت
09
شهریور

كى يف پايتخت اوكراين

. Posted in سفر

     کی یف - پایتخت و بزرگترین شهر اوکراین، در امتداد کرانه رودخانه دنپر واقع شده است. کیی یف مرکز استان کی یف (که شامل همه شهرستان ها و روستاهای نزدیک کی یف می باشد) و محل مقر دولت و نیز مرکز فرهنگی و اداری کشور اوکراین می باشد. این شهر در شمال قسمت مرکزی سرزمین اوکراین قرار دارد. جمعیت آن به طور متوسط سالانه 20 هزار نفر افزایش می بابد. گی یف از لحاظ جمعیت ششمین شهر اروپا بعد از مسکو، لندن، سانکت پترزبورگ، برلن و مادرید محسوب می شود.

main kiev

       کی یف در دوران قدیم پایتخت عشیره پولیانی، روسیه قدیم (کی یفسکا روس) و شیخ نشین کی یف بوده است. از تاریخ 7 نوامبر سال 1917 الی 29 آوریل سال 1918 و از تاریخ 14 دسامبر سال 1918 الی 5 فوریه سال 1919 (زمان انقلاب روسیه) کی یف پایتخت جمهوری خلق اوکراین و از تاریخ 29 آوریل الی 14 دسامبر سال 1918 - پایتخت کشور اوکراین و از تاریخ 7 سپتامبر الی 29 دسامبر سال 1919 - مرکز منطقه نظامی نیروهای مسلحانه جنوب روسیه و از ماه ژوئن سال 1934 الی 24 آگوست سال 1991 - پایتخت جمهوری سوسیالیستی اوکراین بوده است. از سال 1991 کی یف پایتخت اوکراین مستقل می باشد.

Киев — ведущий политический, социально-экономический, транспортный и научный центр страны

       کی ف - مرکز سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و علمی و حمل و نقل کشور اوکراین می باشد. در کی یف تمام مراجع دولتی و منطقه ای، سفارت خانه های کشور های خارجی، مقر اکثریت سازمان ها و شرکت های بازرگانی سراسر کشور و نیز نمایندگی های کمپانی های خارجی شاغل به کار در اوکراین قرار دارد.  

p7

     این شهر دارای آرم و پرچم خود می باشد. با توجه به نقش تاریخی کی یف که در فاصله قرون 9 الی 12 مرکز روسیه قدیم بوده، حالا آن را "مادر شهر های روس" نیز می نمایند.

Археологические раскопки

     کاوشهای باستان شناسی نشان می دهد که اولین آبادی ها در سرزمین استان کی یف 15000-20000 سال پیش به وجود آمده بود. در دوران نوسنگی و عصر مس در این زمین عشیره تریپیلیا سکونت داشته که محققان آثار تاریخی و فرهنگ آن را به سه مرحله تقسیم می نمایند: اولین (4500-3500 قبل از میلاد)، متوسط (3500-2750) و آخرین (2750-2000). در دوره عصر برنج عشیره بیلوگرودوفسکی در جنوب غربی کشور و در نیمه دوم هزاره 1 قبل از میلاد تا نیمه اول هزاره 1 مبلادی عشیره زاروبینتسکایا در شمال غربی کی یف وجود داشت.

      در عصر آهن در سرزمین کی یف و استان کی یف کنونی فرهنگ باستانی چرنیاخوقسکایا وجود داشت که نیز فرهنگ کییفسکایا نام دارد و در مدت قدون 2-3 تا 4-5 در منطقه جنگلی و استپ حوزه کشورهای دانوب در غرب تا ساحل چپ دنپر و چرنیگیف در شرق گسترش یافته بود.

Легенда

     روایت است که کی یف توسط سه برادر به اسامی کیی، شچک، خوریف و خواهر آنها - لیبید به عنوان مرکز سکونت عشیره پولیانی تاسیس شده بود و به نام برادر ارشد - کیی نامیده شد. نظر به بعضی از پژوهشهای باستان شناسی اولین شهر اینجا در قرن 6 به وجود آمد.

kiy-chek-horiv-lybid1

kiy-chek-horiv-lybid

     در روایت تاریخی آمده است که در اواخر قرن 9 در کی یف سپاهیان واریاگ به اسم ریوریک - آسکولد و دیر حکمفرمایی می کردند و در سال 882 کی یف توسط یکی از بستگان ریوریک  - شاهزاده نووگورود به اسم الگ تسخیر می شود که محل مقر خود را به این شهر منتقل می نماید و از این به بعد کی یف پایتخت مملکت جدید - روسیه کییفسکا می شود.

      نتایج سلسله ی از کاوشهای باستان شناسی چنان تفسیر شده است که گویا آبادیهایی را که در قرون 6-7 در ساحل راست رودخانه دنپر واقع شده بود می توان به عنوان اولین شهر ها تلقی کرد. این نظریه که با برگزاری مراسم 1500 سالگی تاسیس شهر کی یف در سال 1982 مثل مورد تایید قرار گرفته بود به عنوان نظریه معمول شناخنه شده منتها گروهی از محققان تاکید می نمایند که منابع باستان شناسی که کشف شده است دلیل کافی برای استدلال نظریه فوق نمی باشد. در مقابل نظریه مذکور تعدادی از تاریخدانان و باستان شناسان مانند قبل عقیده دارند که کی یف به عنوان یک شهر در فاصله قرون 8-10 شکل می گرفته و فقط در اواخراین مدت آبادی های پراکنده به یک شهر واحد ادغام شدند.

      در روسیه کییفسکایا تخت سلطنت قاعدتاً در اختیار اولین فرزند خانواده داشت که امکانی بوجود می آورد شاهزاده های منطقه ای تحت کنترل واحد قرار بگیرند. کی یف حد اقل تا زمان فوت شاهزاده ولادیمیر مونوماخ و فرزند وی به اسم مستیسلاو کبیر (در سال 1132) مرکز سیاسی واقعی زمین روسها محسوب می شد. در زمان پراکندگی و خودگردانی شهر های روسیه فدیم  کی یف به عنوان عمده ترین شهر روسیه وقت محسوب شده و آماج دایمی مبارزه شاهزاده های قوی روس بوده است. حمله و شکست شهر توسط نیروهای شاهزاده شهر ولادیمیر - به اسم آندری بوگولیوبسکی در سال 1169 و شاهزاده شهر سمولنسک - به اسم ریوریک روستیسلاوویچ در سال 1203 ضربه جدی را در کی یف وارد آورده است. در سال 1240 کی یف توسط نیروهای مغول تاتار ها منهدم می شود.

     از ماه نوامبر سال 1917 کی یف چندین بار دست به دست شده و حکومت آن دایماً عوض می شد. از تاریخ 12 ماه ژوئن سال 1920 شهر کی یف جزء جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین می شود. در سال 1934 براساس دستور شورای کومیسر های خلق اوکراین پایتخت اوکراین از شهر خارکف به کی یف منتقل می شود.

     از ماه دسامبر سال 1991 کی یف پایتخت اوکراین مستقل شده است.  

در سايت

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید