پرينت
18
شهریور

اقتصاد اوکراین

. Posted in اقتصاد اوکراین

      صنایع سنگین، کشاورزی، حمل و نقل و انرژتیک - پیشرفته ترین حوزه های مجتمع اقتصادی ملی اوکراین که دارای بتیه چشمگیری می باشد.

     مناطق اوکراین که از لحاظ اقتصادی بیشتر توسعه یافته است - دونباس (استان های دونتسک و لوگانسک)، منطقه ساحلی دنپر (استان های دنپروپتروفسک و زاپوروژیه) و تیز شهر های کی یف، خارکف، ادسا و لووف می باشند.

Map of_Ukraine_political

     بعد از فروریزی اتحادیه شوروی اقتصاد و مخصوصاً صنایع اوکراین مستقل دچار صنعت سازی زدایی شدید شده که در مقایسه با کشور های غربی پس مانده های مربوطه را نداشت. اوکراین غربی بطور سنتی دارای کشاورزی توسعه یافته تر بوده است. در اواسط سالهای 90 با وجود بحران دموگرافی، سطح بی کاری مخصوصاً  اعلام نشده بالا بوده که منجر به موج استثنایی مهاجرت کاری و اقتصادی به خارج از کشور (اول به روسیه و کشورهای غربی) و به مراتب کمتر به کی یف شده بود. حواله های پول مهاجرین اوکراینی که مربوط به آنها نام زاروبیتچانه بکار می رود سهم چشمگیر تولید ناخالص داخلی اوکراین (اغلب بطور پنهانی بوده) بوده و هست. 

 

Ukraine economy

 

     صنایع

صنایع زغال سنگی

رشته های عمده این صنایع - استخراج زغال سنگ و قهوه ای است.

متالورژی

رشته های عمده این صنایع - فلزسازی سیاه و رنگین، شیمی تبدیل زغال به سوخت و لوله سازی می باشند. محصولات متالورژی سیاه تقریباً نیمی از صادرات صنایع سنگین است.

صنایع شیمیایی

صنایع شیمیایی در کنار متالورژی بوده که محصولت جانبی متالورژی و صنایع تبدیل زغال برای تولید کودهای ازت دار، لاک الکل، رنگ ها، داروها مورد استفاده قرار دارد. فسفات، نمک پتاسیم و نمک خوراکی برای تولید کودها، گوگرد - برای تولید اسید گوگرد و نفت و گاز هم داخلی و هم وارده برای تولید لاستیک و فیبر های مصنوعی استفاده می شود. 

ماشین سازی

این صنایع عمدتاً عبارت است از ماشین سازی سنگین، حمل و نقل، الکتروتکنیکی، ساخت هواپیما، کشتی، تکنیک فضانوردی نظامی و تجهیزات و لوازم.

 صنایع تولید چوب اوکراین

صنایع تولید چوب اوکراین شامل رشته های صنایع چوب، صنایع سلولزسازی و کاغذسازی و صنایع شیمیایی چوب می باشد.

منابع جنگلی اوکراین خیلی محدود می باشد، پوشش جنگلی سرزمین کشور 3/14 درصد است. مناطق عمده جنگلی در کوه های کارپات، پولسیه و کوه های کریمه واقع شده است. چنین گونه های باارزش درخت ها مانند آلش، بلوط، کاج، درخت زبان گنجشک خیلی رایج است. 

صنایع تهیه چوب در کارپات و در پولسیه (90 درصد تمام ذخایر چوب) شکل گرفته بود. مناطق جنگلی به علت بهره برداری شدید فرسوده شده است. مقدار چشمگیر چوب از کشور های دیگر وارد می شود. مسایل مهم این رشته مربوط به بهره برداری کاملتر و معقولانه و موثر فضولات ذخایر چوب، بازسازی جنگلها و بهبودی وضعیت زیست محیطی است.  

صنایع سلولزسازی و کاغذسازی

استقرار موسسات مربوط به این صنایع بستگی به منابع مواد خام و آبی، وجود نبروی برق و نیروی انسانی متخصص دارد. موسسات عمدتاً در نواحی تولید چوب واقع است. جزء اساسی برای تهیه سلولز چوب درخت های سوزن برگ و پهن برگ، فضولات چوب بری و چوبسازی است. سلولز برای تولید کاغذ و مقوا مورد استفاده قرار دارد. با توجه به ذخایر کوچک مواد خام - سلولز عملاً کلیه موسسات صنایع فوق برای تولید کاغذ و مقوا از مواد بازیافت شده برخوردارند. 

بزرگترین موسسات در این صنایع به شرح ذیل می باشند:

- موسسه تحت عنوان کارخانه کاغذ و مقوا سازی کی یف که در شهر ابوخوف در 45 کیلومتری شهر کی یف واقع شده است.

- موسسه تحت عنوان کارخانه مقوا و ظروف سازی روبژانسکی که در شهرک روبژنویه استان لوگانسک واقع شده است. 

در شهر های کی یف، دونتسک، دنپروپتروفسک، لووف، ایزمایل، ژیداچیف، راخوف، خرسون، تسوروپینسک (استان خرسون)، کوریوکوفکا (استان چرنیگوف)، مالینا، مکوینو (استان روونو)، سلاووتا (استان خملنیتسک) چنین موسسات نیز قرار دارد.

صنایع مواد غذایی

در اوکراین بیش از 40 رشته و موسسه این صنایع وجود دارد.

موسسات صنایع مواد غذایی همه جا وجود دارد اگر چه خود ویژگی صنایع فوق در زمان تاسیس و ساخت آنها مورد توجه قرار می گیرد. در این اواخر تعداد موسسات صنایع مواد غذایی روزافزون می شود. آنها در نزدیکی منابع مواد خام بر پایه مجتمع های جمعی کشاورزی تاسیس می شود. در صنایع مواد غذایی 8/12 درصد جمعیت قابل استخدام کشور مشغولند (بر اساس آمار سال 2003). تنوع و ترکیب محصولات صادره این صنایع بیش از 3000 نوع را در بر دارد. 

رشته ها:

- قندسازی

- نان پزی

- روغن و چرب کشی

- صید ماهی

- لبنیات

- مواد گوشتی

- شیرینی سازی

- مشروبات الکی

- ماکارونی سازی

- آبجوسازی و نوشابه های غیر الکلی

-شراب سازی

- تهیه آرد

- کانسروسازی

- توتون کاری

- نمک سازی

- میوه و سبزیجات

 

نواحی و عوامل استقرار صنایع مواد غذایی
رشتهناحیهعوامل
قندسازی جنگل زار و استپ مواد خام
روغن و چرب سازی جنگل زار و استپ مواد خام
تهیه آرد جنوب جنگل زار و استپ مواد خام
کنسروسازی استپ کریمه و غرب منطقه جنگل زار و استپ مواد خام
سراب سازی استپ کریمه و منطقه زاکارپاتئه مواد خام
صید ماهی شهر های سواحل دریا مواد خام
مواد گوشتی شهر های بزرگ مواد حام و مصرفی
ماکارونی سازی همه جا مصرفی
نان پزی همه جا مصرفی
لبنیات همه جا مصرفی

تقریباً 95 درصد مواد غذایی که در بازار داخل کشور به فروش می رسد محصولات تولید داخل کشور است. مواد غذایی برای بیش از 40 کشور جهان صادر می شود. این صنایع دارای مقام اول در زمینه سرمایه گذاری خارجی می باشد.

حدوداً 9/0 میلیارد دلار آمریکا (آمار سال 2007) به صنایع فوق سرمابه گذاری شده که 19 درصد کلیه واردات خارجی در اقتصاد اوکراین است. در میان اولویت های عمده سیاست دولتی حهت صنایع مواد غذایی، زمینه سازی و ایجاد شرابط مناسب برای تشدید توسعه فنآوری این صنایع، تسریع مدرن سازی زیربنای مالی و فنی آن، به راه اندازی تکنولوژیهای معاصر و اعمال گسترده دستآورد های علمی امروزه می باشد.

انرژتیک

اوکراین از آن کشورهایی است که فقط به طور جزئی از لحاظ انواع سنتی منابع اولیه انرژتیک برخوردار می باشد. وابستگی انرژتیک کشور از نظر تحویل سوخت ارگانیک حدوداً 65 درصد می باشد در حالی که در کشور های اتحادیه اروپا این شاخص بطور متوسط 51 درصد است. میزان وابستگی انرژتیک اوکراین  مشابه میزان کشور های توسعه یافته اروپا ماتتد آلمان - 4/61 درصد و اتریش - 7/64 درصد است.

اوکراین صادرکننده نیروی برقی می باشد. طبق گزارش موسسه دولتی فعالیت اقتصادی خارجی تحت عنوان اوکر انتر انرگو، در سال 2006 اوکراین 5/10 میلیارد کیلو وات نیروی برقی صادر نموده است. خریداران عمده آن مجرستان، لهستان، اسلواکی، رومانی و ملداوی می باشند.

جهت گیری جدید توسعه انرژتیک که تا زمان سال 2030 پیش بینی شده است کاهش سهمیه مصرف گاز و فراورده های نفتی در نیروگاه ها و اولویت توسعه انرژتیک زغال سنگی و اتمی است. نقش مهم در این برنامه ریزی برای توسعه رشته هیدروانرژتیک و برخورداری از منابع دیگر انرژی و متان معادن که طبق محاسبات تخمینی مقدار آن در معادن دونباس 12 تریلیون متر مکعب می باشد منتها در حال حاضر به طور اسراف کارانه به جو بیرون انداخته می شود پیش بینی شده است. به راه اندازی فنآوریهایی برای صرفه جویی انرژی و منابع نیز جزو جهت گیری فوق الاشاره می باشد. این فنآوریها از طریق تعویض تجهیزات کهنه که از زمان شوروی باقی مانده است به تجهیزات جدید در نیروگاه های برقی و حرارتی به راه انداخته خواهد شد.

حمل و نقل و ترابری

طول کلیه شوسه های کشور 491 169 کیلومتر و راه های آهن - 22473 کیلومتر می باشد. طول راه های رودخانه ای برای کشتی رانی - 1672 کیلومتر است. رودخانه های دنپر و دونای مهمترین راه های حمل بارهای بین المللی است. در اوکراین شبکه گسترده خطوط لوله های نفت و گاز (20070 و 4540 کیلومتر به ترتیب و نیز 4170 کیلومتر خط لوله ها برای مواد تصفیه شده) وجود دارد. بنادر عمده دریاهای سیاه و آزوف در شهر های ادسا، ایلیچفسک، نیکولایف و ماریوپل قرار دارد. فرودگاه های بین المللی در شهر کی یف، خارکف، دنپروپتروفسک، دونتسک، لووف و ادسا دایر می باشند. 

در سايت

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تماس با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید